30ml Single-Station Hot Melt Adhesive Dispensing Machine (TON-PUR331)
Category: GLUE DISPENSING MACHINE
Specifications
30ml Single-Station Hot Melt Adhesive Dispensing Machine Supplier in Johor
30ml Single-Station Hot Melt Adhesive Dispensing Machine Supplier in Kuala Lumpur
30ml Single-Station Hot Melt Adhesive Dispensing Machine Supplier in Penang
30ml Single-Station Hot Melt Adhesive Dispensing Machine Supplier in Melaka
30ml Single-Station Hot Melt Adhesive Dispensing Machine Supplier Malaysia
Details
Technical Parameters :
| Equipment Model: | TON-PUR331 |
| Adhesive Supply Method: | Hot Melt Dispensing Head |
| Dispensing Range: | 300 × 300 × 100 (L × W × H) |
| Control System: | Microcontroller + Handheld Programmer Teach Pendant |
| Drive Method: | Leadshine Drive |
| Transmission Method: | Taiwan HIWIN Dual Slide Rail + Elatai Synchronous Belt |
| Positioning Accuracy: | ± 0.02-0.05mm |
| Maximum Travel Speed: | X-axis 400mm/s, Y-axis 400mm/s, Z-axis 300mm/s |
| Axis Travel: | X-axis 300mm, Y-axis 300mm, Z-axis 100mm |
| Motion Modes: | Point-to-point, continuous straight line, arc, full circle, polyline, spiral on XYZ axes |
| Program Capacity: | 100 groups, 4000 points per group |
| Communication Port: | USB R232 R485 |
| Dimensions: | 530 × 589 × 630 (L × W × H) |
| Weight: | 55kg |
| Maximum Load: | 5kg |
| Gas supply: | 0.3-0.8 Mpa |
| Power supply: | AC220V |
| Rated power: | 400W |
View more about 30ml Single-Station Hot Melt Adhesive Dispensing Machine (TON-PUR331) on main site
